Etsy – čo musíte vedieť predtým ako začnete

Etsy.com je najznámejší medzinárodný portál na predaj ručne robených výrobkov, materiálu na tvorbu a vintage tovaru. Jeho známosť potvrdí aj to, že Etsy je 60. najnavštevovanejšia web stránka na svete. Ako elektronický obchod dokonca 6. najnavštevovanejšia na svete.

Mesačne Etsy navštívi viac ako 500 miliónov unikátnych návštevníkov. Výhodou je, že to nie sú iba takí všeobecní návštevníci. Všetci navštevujú Etsy, pretože:

 • hľadajú originálne handmade alebo vintage produkty z celého sveta,
 • Etsy ponúka záruku kvality a ochrany zákazníka,
 • má podrobne prepracované hodnotenie predajcov a recenzie,
 • ponúka obrovský výber.

80% Etsy predajcov sú ženy a viac ako 97% obchodov predajcovia založili z domu.

Keď chcete svoje výrobky predávať medzinárodne, Etsy je tou správnou voľbou. Milióny ľudí z celého sveta môžu vidieť vaše výrobky. A samozrejme si ich aj kúpiť. Na druhej strane, okrem množstva potencionálnych zákazníkov nájdeme na Etsy takmer 4,5 milióna obchodníkov z 234 krajín. To už je naozaj veľká konkurencia.

Dobrou správou je, že nie všetci predajcovia ponúkajú ten istý tovar. A ešte lepšou správou je, že každý rok dosahujú na Etsy úspechy rovnako noví ako aj dlhodobí predajcovia.

Potrebujem na Etsy živnosť

Rovnako ako slovenské alebo české handmade portály, aj Etsy umožňuje založiť si účet a predávať ako súkromná osoba (bez uvedenia firemných údajov). Dokonca na svojich stránkach Etsy uvádza, že väčšina nových predajcov takto začína.

Podľa slovenských zákonov je akýkoľvek opakujúci sa predaj už podnikaním, a preto je aj predaj na Etsy pre súkromnú osobu nelegálnym.

Nemusíte si pre svoje podnikanie vybrať iba živnosť. V ponuke je pre vás aj slobodné povolanie alebo S.r.o. Aký je medzi nimi rozdiel a čo je pre vás výhodnejšie jednoducho vysvetľujem v mojom e-booku >>>

Etsy ako úspešné podnikanie

Pri predaji na Etsy je najdôležitejšie uvedomiť si, že sa nezameriavate na slovenských alebo českých zákazníkov, ale na medzinárodný trh. Preto môžu byť mentalita a očakávania každého zákazníka úplne iná.

Je len na vás, či sa rozhodnete predávať celosvetovo alebo si vyberiete napríklad iba Európu, USA, Austráliu… alebo ich kombináciu. Výber urobíte pomocou nastavenia dopravných profilov >>>

Ako predávať na Etsy

Keď predávate fyzické produkty, najdôležitejšie pri rozhodovaní budú možnosti a rýchlosť doručenia.

Pri digitálnych produktoch (nálepky, strihy, návody, pohľadnice, tapety…) nie je doručovanie otázkou, keďže zákazníkovi príde produkt emailom. Môžete sa pokojne zamerať na celosvetový trh.

Na Etsy môžete predávať:

 • ručne vyrobené produkty,
 • materiál na ďalšiu tvorbu,
 • produkty z kategórie vintage (výrobok, ktorý je starší ako 20 rokov),
 • online stiahnuteľné výrobky (strihy, návody, pohľadnice, tapety, diáre, plánovače…).

Ako predávať na Etsy

Presné pravidlá a postupy platia pri otvorení obchodu aj pri pridávaní každého jedného výrobku. Etsy má podrobne spracovanú fakturáciu, možnosti komunikácie so zákazníkmi aj propagáciu, ktorú môžete využívať priamo na stránke aj mimo nej.

Nezabúdajme aj na detailne spracovaný Etsy algoritmus. Ten určuje, akým spôsobom a v akom poradí sa výrobky zobrazujú zákazníkom na základe vyhľadávania.

Základom Etsy algoritmu je kľúčové slovo / fráza, ktoré človek napíše do vyhľadávania. V sekunde, keď stlačí enter alebo tlačidlo lupa na pravej strane, zobrazí sa mu niekoľko stránok produktov zoradených podľa presných pravidiel.

Etsy algoritmus sa pravidelne mení a vylepšuje. Je 5 základných kategórií, ktoré viete ovplyvniť a zabezpečiť si tak lepšie miesta vo vyhľadávaní.

 • Title – kľúčové slová, ktoré použijete v názve výrobku.
 • Tags – kľúčové slová, ktoré zadávate pri pridávaní výrobku (pre zákazníka nie sú viditeľné).
 • Categories – kategória a podkategórie, do ktorých svoje výrobky zaradíte.
 • Attributes – ďalšie možnosti zaradenia výrobkov. Možnosti attributes sú pri každom výrobku iné. Zobrazia sa vám podľa toho, do akej kategórie svoj výrobok zaradíte.
 • Kľúčové slová, ktoré zadáte do popisu výrobku.

Podrobný návod ako fungujte Etsy algoritus a ako ho využívať >>>

Keď budete Etsy algoritmus používať správne, vaše výrobky sa môžu zobrazovať na prvých miestach, kde ich uvidia potencionálni zákazníci.

V prípade nedodržiavania pravidiel sa váš úspech môže oddialiť alebo sa vám nebude dariť tak, ako by ste očakávali.

Množstvo tvorcov z celého sveta si vďaka Etsy rozbehlo úspešnú kariéru a vy môžete byť jedným z nich.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.